rasa

Kandus humoras gali padėti teisingumui

‘Stot! Humoras eina!’ – perspėjami nusikalsti linkstantys ir nuo teisingumo norintys išsisukti piliečiai. Teismo salėje įprastas posakis šįkart buvo perkurtas kaip karikatūrų parodos pavadinimas. Parodoje humoro jausmą demonstruoja ne tik profesionalūs dailininkai, bet ir nuteistieji.

Karikatūrų parodą teisingumo tema „Stot! Humoras eina!“ balandžio 1-osios proga organizavo Teisingumo ministerija, bendradarbiaudama su Nacionaline karikatūristų asociacija „Humor Sapiens“, Ji buvo atidaryta Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje sostinėje, Vokiečių gatvėje.

Filosofinis juokas Humoristinių vaizdų ekspozicijos organizatorių teigimu, teismų darbas dar ir šiandien visuomenėje yra apipintas gandais bei nebūtomis istorijomis apie galimybes išsisukti nuo teisingumo ir nupirktais sprendimais. Tokie stereotipai inspiravo karikatūrų parodos „Stot! Humoras eina!“ idėją. Ne tik profesionalūs karikatūristai, bet ir laisvės atėmimo įstaigose bausmes atliekantys nuteistieji buvo pakviesti su humoru pažvelgti į teisininkų darbo kasdienybę. Dailininkas Jonas Varnas, pristatydamas ekspoziciją, vilkėjo teisėjo mantiją, o ant galvos buvo užsimaukšlinęs ryškų peruką. Žurnalistės klausiamas apie tokias drapanas, humoro meistras teigė: “Tai įvaizdis tarp Temidės ir teisėjo. Tokia simbiozė.” J. Varnas papasakojo, kad balandžio 1 dienos proga rengiama jau 39-oji Lietuvos karikatūrų paroda, pridėjus tarptautines, būtų kokios 45. Pats dalyvavo visose. Per tą laiką tarp kūrėjų atsirado nemažai naujų vardų. Humoristinius piešinius kurti pradėjo daugiau moterų. Karikatūristų gretas papildė ir baigusieji Dailės akademiją jaunieji kolegos. Tačiau jiems nenusileidžia patyrę humoro vilkai.

Kaip naujienų portalui lzinios.lt su šypsena sakė vienas iš apdovanotųjų kūrėjų – dailininkas ir režisierius Ilja Bereznickas, praktiškai visada jis gauna kokį nors prizą. Štai tai prieš savaitę apdovanojimą pelnė Bulgarijoje, humoro sostine vadinamame Gabrove. “Šių metų Lietuvos karikatūrų tema labai įdomi, pradedi ieškoti, kur yra blogis. Tai nėra paprasta, reikia įsigilinti, pažiūrėti humoristo žvilgsniu”, – kalbėjo I. Bereznickas. Klausiamas, kokių bruožų turi Lietuvos karikatūros menas, menininkas teigė, kad, skirtingai nuo Prancūzijos ar Amerikos, mūsų šalyje trūksta aštrumo politikos temomis, galbūt todėl, kad nuo sovietinių laikų buvo ne atviro, bet paslėpto humoro tradicija, ir jis labiau filosofinis. Per parodą „Stot! Humoras eina!“ skelbto konkurso be I. Bereznicko paskatinamuosius prizus dar laimėjo Antanas Bartašiūnas ir Juozas Juozapavičius, trečią vietą pelnė Vladimiras Beresniovas, antrą – Auritas Sipaitis, o pirmosios vietos laimėtojas – Edmundas Unguraitis.

Kad teisngumo būtų daugiau Puikiu humoro jausmu pasižymintis politikas Česlovas Juršėnas teigė, kad šiandien neturi reikšmės, kas iš jo šaipėsi, kas gražiai vaizdavo, nes buvo smagu. “Jei įkasdavo ar įgeldavo, laikydavau, jog už teisybę, vadinasi, kažką ne taip padariau būdamas valdžioje, kad taip mane užkabino”, – sakė jis. Karikatūros meistrus Č. Juršėnas vadino savo bičiuliais, padėjusiais išvengti kai kurių klaidų. “Man atrodo, šiandien esminis dalykas yra tas, kad Lietuvoje duonos tikrai netrūksta, gal kai kam – pyrago su sviestu, – sakė jis. – Deja, teisingumo dar labai ir labai trūksta. Jeigu šiais darbais – piešiniais ir kandžiais pastebėjimais – bus padėta užtikrinti daugiau teisingumo, mūsų šalis labiau klestės.” Č. Juršėno teigimu, karikatūros meistrai dirba daug ir kūrybingai.

“Kiek žinau, tai yra pirmoji tokia didelė humoro paroda, susijusi su teisingumu ir teise. Nors menininkų ir teisininkų profesijos yra gana skirtingos, padėdami vieni kitiems geriau atitinkame žmonių lūkesčius, geriau galime atspindėti visuomenės požiūrį, ką labai vaizdžiai matome šiuose kūriniuose, – per ekspozicijos atidarymą kalbėjo teisingumo ministras Juozas Bernatonis. – Vienas literatūros klasikas yra sakęs, kad humoras – didi jėga, ir niekas taip nesuartina žmonių, kaip smagus bei nekandus juokas. Aš paprieštaraučiau, manau, kandus juokas suartina dar labiau. Kiek apžiūrėjau parodą, kandumo čia pakanka. Labai svarbu, kad galime juokauti ir tokiomis temomis.”